Strona główna1 » Ekologiczne sprzątanie

Ekologiczne sprzątanie

Ekologiczne sprzątanie to termin zyskujący coraz większą popularność wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej któremu sprzyjają szybko postępujące zmiany środowiskowe, zwłaszcza w zakresie klimatu.Krótki przegląd stron pokazywanych pod tym hasłem przez wyszukiwarkę google pokazuje firmy sprzątające świadczące usługi ekologicznego sprzątania, dystrybutorów ekologicznych środków czystości czy dostawców maszyn np. do czyszczenia parą wodną.

W szerszym ujęciu podejście ekologiczne w zakresie sprzątania  można wdrażać w kilku obszarach:
  • Stosowanie ekologicznych środków czyszczących
Nie są to wcale pokazywane w tej roli takie substancje jak soda oczyszczona czy ocet; oba te produkty są bowiem jak najbardziej produktem przemysłu chemicznego i w pewnych warunkach mogą być równie szkodliwe jak "chemia" tradycyjna. Na rynku produktów chemicznych funkcjonuje szereg certyfikatów nadawanych przez niezależne stowarzyszenia i organizacje, które analizują w sposób systemowy i naukowy skład i różne aspekty oddziaływania produktu na środowisko - nadany certyfikat jest gwarancją spełniania norm z nim związanych. Krótki przegląd funkcjonujących certyfikatów:
Ecolabel: certyfikat przyznawany przez Komisję Europejską;  uwaga skierowana jest przede wszystkim na proces przetwarzania surowców i produkcji końcowego towaru pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko; wyroby opatrzone tym znakiem muszą spełniać wysokie standardy jakościowe i zdrowotne
Ecocert: instytucja certyfikująca, która została założona we Francji w 1991 roku przez inżynierów rolnictwa, którzy chcieli opracować przepisy i zasady produkcji produktów biologicznych i ekologicznych; głównym celem im przyświecającym była promocja rolnictwa ekologicznego; obecnie Ecocert to znak jakości i zaufania widniejacy nie tylko na produktach rolnictwa ekologicznego, ale również na kosmetykach naturalnych i organicznych, ekologicznych środkach czystości oraz ekologicznych suplementach diety i tekstyliach ekologicznych.
Ecologo: ustanowione w 1988 roku kanadyjskie oznaczenie obejmujące ponad 300 kategorii i mające pomóc konsumentom w wyborze produktów nieszkodliwych dla środowiska
Green Seal – certyfikat obejmujący produkty, usługi, restauracje i hotele; kryteria obejmują skuteczność, wpływ na zdrowie i spełnianie zasady zrównoważonego rozwoju
Highly biobased – stworzony w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych certyfikat przyznawany produktom wytworzonym z dużym udziałem surowców odnawialnych

Ważnym aspektem proekologicznym jest stosowanie profesjonalnych, wysokoskoncentrowanych środków czyszczących: ogranicza ono ilość platikowych odpadów i zmniejsza tzw."ślad węglowy" poprzez ograniczenie potrzeb transportu (w stosunku do produktów mniej skoncentrowanych lub gotowych do użytku)

Coraz ciekawszą alternatywą są biologiczne środki czyszczące które poprzez wykorzystanie w procesach czyszczenia specjalnie dobranych bakterii i enzymów pozwalają działać bardziej "dogłębnie", a przy tym ich działanie jest wydłużone w czasie oraz wielowymiarowe (np.po wyczyszczeniu umywalki bakterie trafiają do kanalizacji, gdzie nadal się namnażają i żywiąc się resztkami organicznymi ograniczają ryzyko powstawania zatorów oraz uwalniania nieprzyjemnego zapachu)

Krótki film prezentujący wkład firmy Pollet w ochronę środowiska naturalnego

 
 
  • Technologie czyszczenia bez użycia środków chemicznych
 Stosowanie alternatywnych technik czyszczenia, takich jak woda pod ciśnieniem, para wodna, technologii suchego lodu lub piaskowania w wielu obszarach daje dokonałe efekty i ogranicza czas potrzebny na czyszczenie ponieważ nie występuje potrzeba spłukiwania substancji chemicznych (ma to duże znaczenie np. w przemyśle spożywczym)
  • Stosowanie rozwiązań ograniczających zużycie wody, energii i produkcję odpadów
W wielu miejscach świata woda jest surowcem strategicznym, a postępujące zmiany klimatu sprawią, że obszar ten będzie się powiększał. Ograniczanie zużycia wody i umiejętność jej recyklingu będzie koniecznością. W rozwiniętych krajach które od dawna mają do czynienia z tym problemem (jak np. Izrael) technologię wielokrotnego wykorzystania wody doprowadzono do perfekcji
 

W najbliższej przyszłości funkcjonowanie każdej dziedziny, w tym także utrzymania czystości, będzie wymagało zmian organizacyjnych i technologicznych. I nie ma od tego odwrotu, jeśli chcemy przetrwać.   
Przejdź do strony głównej

Nasze marki

  • Dreiturm
  • Fiorentini
  • Hydrachim
  • Intermop
  • Pollet
  • Splast
  • Vikan
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
Bestsellery